تبلیغات
BoOoOoOmB - ۱۰ بازیكن برتر تاریخ فوتبال جهان

بمب دانلود | آهنگ فیلم نرم افزار عکس اخبار عکس

۱۰ بازیكن برتر تاریخ فوتبال جهان

نویسنده :Saman Aliance
تاریخ:دوشنبه 5 دی 1390-10:48 ق.ظ


آخرین فهرست بهترین و به تعبیرى برترى بازیكنان فوتبال جهان منتشر شد. در این فهرست ده نفره، وجود نام‌‌هایى چون پله، دى استفانو، پلاتینى و مارادونا تكرارى است و در همه فهرست‌‌هاى سه دهه اخیر دیده مى‌شوند، در حالى كه به نام‌‌هایى چون رونالدو برزیلى، پوشكاش و به ویژه مسى برمى‌خوریم كه در برخى از فهرست‌‌هاى قبلى حضور نداشتند.

سرویس ورزشی ـ بازیكنان برگزیده در سایت معتبر YAHOO همگى در زمره ستاره‌ها و بزرگان بى چون و چراى فوتبال هستند، ولی چه بسا رده‌اى كه براى آنها در نظر گرفته شده با رأى موافق همه دوستداران فوتبال روبه‌رو نشود.

به گزارش «تابناک»، نكته دیگر آنكه نام‌هایى چون اوزه بیو، سوكراتس و جورج بست كه در میان ما نیستند، همچنین رونالدو پرتغالى نیز از نگاه كارشناسان YAHOO دور نمانده‌اند تا نظر شما چه باشد!بقیه در ادامه مطلب...


مارادونا؛ نابغه‌اى ضدقواعد اجتماعى 

بازیكنى كه میان آن همه ستاره در قله مى‌ایستد، باید دست كم یك مشخصه منحصر به فرد داشته باشد؛ دیه گومارادونا، یك شورشى ضد قواعد اجتماعى، بازیكنى با ۱ متر و۷۲ سانتى متر قد و اندامى كه براى فوتبالیست شدن چندان هم مناسب نیست، در جام جهانى ۱۹۸۶ به تنهایى كارى كرد تا با دست‌هاى او، قهرمانى به نام آرژانتین ثبت شود؛ مارادونا نابغه اى كه نامش با مواد مخدر از یك سو و با قد علم كردن مقابل مافیاى فوتبال درهم آمیخته است!
 
پله؛ مردى با بیش از ۱۲۰۰ گل

«ادسون آرانتس دونا سمینتو»، ملقب به پله با سه بار حضور در جام جهانى و به تعبیرى صاحب ۱۲۰۰ گل در مسابقات رسمى و وفادارى بى چون و چرا به باشگاه سانتوس به اسطوره زنده فوتبال بدل شده است. پله در دنیاى بیرون از فوتبال نیز مردى خبرساز است. علاقه او به ثروت در كنار وفادارى‌اش به سانتوس، زبانزد است؛ مرد ۱۲۰۰ گله فوتبال، امروز در سن هفتاد سالگى اگر در فوتبال، كنار گود نشسته برعكس مرد نخست برخى آگهى‌‌هاى تلویزیونى است؛ در هر شرایطى، پله در زمره برترین‌‌هاى فوتبال است، حتى اگر زیردست
مارادونا قرار گرفته باشد.

كرایف؛ هلندى پرنده

مردى با سه توپ طلاى اروپا كه با آموزش‌‌هاى مربى بزرگ رینوس میشل به یكى از نام‌‌هاى ماندگار فوتبال بدل شد؛ كاپیتان تیم ملى هلند، یكى از بهترین‌‌هاى دهه ۷۰ میلادى و بازیكنى كه به لطف وجود او بارسا به قله فوتبال اروپا رسید؛ تیمى كه بخشى از زیبایى‌‌‌هاى بازى اش، امروز نیز با حضور گواردیولا به نمایش درمى‌آید، به همه چیز رسید، مگر جام جهانى كه دو بار و در عین شایستگى از كنار آن گذشت در آلبوم تاریخى فوتبال همه جور عكسى از یوهان كرایف دیده مى‌شود. غیر از هنگامى كه مى‌توانست و باید در ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ جام جهانى را بالاى سر ببرد.

رونالدو؛ پدیده اى با زانوى كاغذى!

در جمع بزرگان لقب پدیده به رونالدو رسید؛ مرد برزیلى كه بخش زیادى از عمر فوتبال خود را با ژل غضروف مانندى در زانویش گذراند. در رئال مادرید و تیم ملى برزیل، روزگار خوشى را تجربه كرد. جدا از ظاهر متفاوت، دندان‌هاى خرگوشى و آرایش موهایش.

رونالدو از جمله نادر مهاجمینى بود كه به اندازه خلاقیت‌‌هاى تاكتیكى‌اش از سرعت و قدرت بدنى بهره نبرده بود. گلهاى زیباى و تعیین كننده رونالدو در تیم‌‌هاى بزرگ اورپا و تیم ملى برزیل به ویژه در جام جهانى ۲۰۰۲ مقابل آلمان در خاطره تاریخى فوتبال به ثبت رسیده است؛ پدیده‌ای با زانوهایى كه به تعبیر كارشناسان كاغذى شده و در زمره بزرگان فوتبال نام آشنا دیده مى‌شود.

بكن باوئر؛ مدافعى كه قیصر شد

قیصر لقب تنها مدافعى است كه نامش در فهرست ده بازیكن برتر آمده است؛ تصویر بكن باوئر را دست شكسته وبال گردن در جام جهانى 1970 و بالا بردن جام قهرمانى چهار سال بعد در مونیخ مقابل هلند، بخشى از خاطره جمعى تاریخ و فوتبال است، امضاى یك اسطوره را زیر خود دارد.
بكن باوئر، تنها بازیكنى است كه در كسوت مربى نیز جام قهرمانى بالاى سر برده؛ افزون بر اینكه به شهادت تاریخ او كسى بود كه در فینال جام جهانى، ۱۹۷۴ كرایف را از افتخار قهرمانى محروم كرد.
 
زیزو؛ سیاهه افتخاراتش كامل است

عملكرد زیدان در جام جهانى ۹۸ به ویژه دو ضربه سرى كه در فینال از جناح راست و چپ وارد دروازه برزیل كرد، سرانجام افتخارى كه نصیب فرانسه شد، چه بسا به تنهایى مى‌توانست نام او را در زمره بزرگان فوتبال جهان ثبت كند؛ اما كارنامه «زیزو» پربارتر از این حرف‌هاست.

در كنار جام جهانى ۹۸ مى‌توان به قهرمانى در یورو۲۰۰۰ و نایب قهرمانى در جام جهانى ۲۰۰۶ با آن حادثه ماندگار در تاریخ فوتبال اشاره كرد؛ افزون بر اینكه با یووه و رئال مادرید بازیكن الجزایر تبار فرانسوى هر چه جام بود، یكى پس از دیگرى به مجموعه افتخاراتش افزود. ضربات آزاد، دریبل‌‌هاى ریز، بازی‌سازى و ضربه‌‌هاى سروپا در جریان بازى، همه و همه با واژه بى نظیر تعریف مى‌شود.

«آلفردودى استفانو»؛ اسطوره‌اى بدون جام جهانى

او را با لقب «مردى با سه پاسپورت» مى‌شناسند؛ دى استفانو از نگاه نسل دهه ۵۰ و ۶۰ میلادى، بهترین بازیكن فوتبال به شمار مى‌آید؛ اما براى كسانى كه شاهد بازى او نبودند و فناورى آن دوران نیز اجازه ضبط و نگهدارى هنرنمایى او را نمى داد، اینگونه شناخته مى‌شود.
«دى استفانو» پنج دوره پى درپى جام باشگاه‌‌هاى اروپا را با رئال مادرید به دست آورد؛ افزون بر اینكه دو بار توپ طلاى اروپا و هشت بار قهرمانى در لیگ اسپانیا را نیز باید به افتخاراتش اضافه كرد. بازى سرنوشت به بازیكنى با سه ملیت (آرژانتینى، ایتالیایى و اسپانیایى) اجازه نداد تا افتخار قهرمانى در جام جهانى را هم به دست آورد.

پلاتینى؛ سلطان میشل

پلاتینى و به تعبیرى سلطان میشل، یك نابغه فرانسوى كه رؤیاى یك نسل از فرانسوى‌‌ها را براى به دست آوردن افتخار و بازى در لیگ‌‌هاى بزرگ اروپا برآورده كرد. فرانسوى ریزجثه متولد شهر نانسى در استان لورن در تمرینات فرانسه براى نخستین بار در المپیك ۱۹۸۴ لس آنجلس، طعم قهرمانى در یك میدان بزرگ را تجربه كرد. پلاتینى با تیم كوچك نانسى، قهرمان جام حذفى شده و با راهیابى به تیم ملى فرانسه در راه ستاره شدن و ماندگارى در جهان فوتبال گام برداشت.

حضور در جام جهانى ۸۲ و سپس ۸۶ و به دست آوردن عناوین چهارم و سوم جهان كافى بود تا جهان یك ستاره جدید را بشناسد. كسب توپ طلایى پى در پى (ركوردى كه چه بسا توسط مسى شكسته شود) قهرمانى‌‌هاى متنوع و متعدد با یووه در ایتالیا و اروپا به نظر كافى نبود تا سلطان میشل در رده‌‌هاى بالاى فهرست بهترین‌‌ها قرار گیرد، چرا كه شكست سه بر یك در جام جهانى ۱۹۸۲ در شهر سویل اسپانیا مقابل آلمان، شانس رسیدن به فینال و به دنبال آن، قهرمانى را از فرانسه گرفت و پلاتینى را از افتخار قهرمانى در جام جهانى محروم كرد؛
افتخارى كه مى‌توانست در كنار قهرمانى در یورو ۸۴، كارنامه پربار سلطان میشل را تكمیل كند.

«لئو»، ستاره ۲۴ ساله در میان اسطوره‌‌ها

در این سال‌ها، چندین فهرست در ارتباط با برترین‌‌هاى فوتبال جهان عرضه شده و به دنبال آن، برخى جایشان را به ستاره‌‌هاى تازه داده‌اند، ولی به ندرت پیش آمده كه یك بازیكن جوان جایى در میان برترین‌‌هاى تاریخ فوتبال داشته باشد؛ اما این بار این قاعده شكسته شده و نام جوان نخست بارسا، ملى پوش آرژانتینى، لیونل مسى در فهرست ده بازیكن برتر دیده مى‌شود.
ولی این بار واقعا نباید نام «لئو» به طور طبیعى در این فهرست دیده مى‌شد، مگر اینكه باید گفت، مسى یك بازیكن معمولى نیست و هر بار كه او با بارسا به میدان مى‌آید این ادعا، این واقعیت خود را نشان مى‌دهد، همان گونه كه در دربى اسپانیا، در پیروزى مقابل رئال مادرید نقش ملى پوش آرژانتینى كاملا مشخص بود؛ صاحب دو توپ طلا كه باور بسیارى از كارشناسان سومین را هم به دست خواهد آورد و با توجه به معمولى نبودنش در قالب یك ستاره، باید منتظر صعودش به پله‌‌هاى بالاتر و فهرست بعدى برترین‌‌هاى جهان بود.

«پوشكاش»؛ سرگرد سواره نظام و ستاره رئال مادرید

سرانجام نوبت به یكى از بزرگان فوتبال جهان، بازیكنى از مدرسه نوآور و خلاق مجارستان در سال‌هاى دهه ۵۰ میلادى مى‌رسد. فرانس پوشكاش، سرگرد سواره نظام ارتش مجارستان، عضو باشگاه «اوژپشت» و كاپیتان یكى از بزرگترین تیم‌هاى فوتبال اروپا پس از جنگ جهانى دوم در جام جهانى ۱۹۵۴ بود كه اسم و رسمى به هم زد.

پس از اشغال مجارستان به دست ارتش شوروى، سرگرد پوشكاش به اسپانیا پناهنده شد و با ۳۱ سال سن، در حالى كه بیست كیلو از ستاره‌‌هاى آن دوران رئال مادرید، كوپا و دى استفانو سنگین‌تر بود، به عضویت باشگاه اسپانیا درآمد و در به دست آوردن سه جام قهرمانى اروپا همراه با رئال مشاركت كرد.

فرانس پوشكاش در ۶۳۱ مسابقه ۶۲۵، گل به ثمر رساند؛ عملكردى كه تكرار در آن امكان‌پذیر نخواهد بود. پس از فروپاشى كمونیسم، پوشكاش به كشور مجارستان برگشت و چند سال پیش در وطن خود چشم بر دنیا بست.


ابرار